Bu kez defteri Yeni Şafak açtı: Eyvah…. Konu: Karabük Üniversitesi

103 ülkeden 12 bin uluslararası öğrencisiyle dikkat çeken Karabük Üniversitesi, son aylarda öğrencilerin sosyal medyada başlattığı bazı tartışmaların odağı haline geldi. Afrikalı öğrencilerin bulaşıcı cinsel birtakım hastalıklara neden olduğuna dair iddialar siyasiler tarafından da gündeme getirildi. Yeni Şafak’tan Saliha Engin’in haberine göre, Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, iddialarla ilgili soruları cevapladı.

BAŞARILAR ELDE ETTİK

Kırışık, uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilme nedenlerini şöyle açıkladı: “Karabük Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dış politikasıyla uyumlu olarak yıllardır bilimsel araştırmalarının yanı sıra uluslararasılaşma ve uluslararası üniversite olma yönünde çalışmalar yapıyor. Üniversitemiz son 10 yılda uluslararası derecelendirme kuruluşlarınca yapılan değerlendirmelerde dünyada ilk 500 ve ilk binde yer alarak önemli başarılar elde etti ve tanınır hale geldi. Buna bağlı olarak da uluslararası öğrenciler tarafından da tercih edilmeye başladı. Başta Kanada, İngiltere, Almanya, ABD, Fransa olmak üzere pek çok gelişmiş ülke üniversitelerinde okuyan yabancı uyruklu öğrenci sayısı, ülkemize ve üniversitemize kıyasla kat kat fazla. Bu ülkeler yabancı öğrenci sayısını daha da artırmak için çaba gösterirken bizim ülkemizin tam tersi bir politika izlemesi beklenmemelidir.”

ÖNEMLİ GÖREVLERE GELDİLER

Uluslararasılaşma konusundaki çalışmalarının sonuçlarını da aldıklarını belirterek Kırışık, “Karabük Üniversitesi mezunu birçok uluslararası öğrenci kendi ülkelerinde önemli pozisyonlarda görev yapıyor. Ayrıca bu öğrencilerin ülkemiz hakkında kendi ülkelerinde olumlu görüşler paylaştıkları da izleniyor” şeklinde konuştu.

OLUMSUZ BİR DURUM YOK

Uluslararası öğrencilerin, üniversite genelinde herhangi bir olumsuzluğa neden olmadığını vurgulayan Kırışık, “Olumsuz bir durum yok. Hatta faklı kültürleri tanımak, farklı dilleri öğrenmek anlamında öğrencilerimize katkı sağladığını söylemek mümkün. Sosyal medyada ya da çeşitli mecralarda lanse edilmeye çalışıldığı gibi öğrencilerimiz arasında olumsuz bir durum veya huzursuzluk yok” diye konuştu.

BULAŞICI HASTALIK BAŞVURUSU OLMADI

Son dönemde artan bulaşıcı cinsel hastalıklar iddialarına da cevap veren Rektör Kırışık, şunları kaydetti: “Uluslararası öğrencilerin Tüberküloz (verem) taramaları Karabük İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli biçimde düzenli olarak yapılıyor, gerekli hallerde tedavi süreçleri de ilgili sağlık kuruluşları tarafından yürütülüyor. Karabük İl Sağlık Müdürlüğü’nün 23.03.2024 tarihinde yaptığı kamuoyu duyurusunda belirtildiği üzere Karabük ilinde HIV (+) ve HPV (+) vakalarında herhangi anlamlı bir değişiklik bulunmuyor. Karabük’teki sağlık tesislerine son günlerde konu ile ilgili herhangi bir başvuru da olmamıştır.” Öğrencilerin hastalık yüzünden okuldan atıldığı iddialarını da reddeden Kırışık, “Ağustos 2023 tarihinden itibaren öğrencilik ile ilgili nedenler (azami süresinin dolmuş olması, akademik başarısızlık, vb.) dışında herhangi bir sebeple hiçbir öğrencinin öğrenciliğine son verilmedi. Sağlık durumları nedeniyle üniversiteyle ilişiği kesilen öğrenci yok” dedi.

İLGİLİ HABER:

Karabük Üniversitesi’nde neler oluyor | HIV ve HPV paniği | Gerçek ne çıktıGüncel

İDDİALAR NE?

İddiaya göre Karabük’te eğitim gören yabancı öğrencilerle cinsel birliktelik yaşayan bazı erkek ve kadın Türk öğrenciler hastalık kaptı. Öğrenciler HPV ve HIV şüphesiyle hastanelere akın etti. İddialara dayanak ise 300 takipçili bir Instagram hesabı oldu. Birçok internet sitesi iddialara dayanak olarak bu hesabı gösterdi.

DINA’NIN ÖLÜMÜNDE ÇETE İDDİALARI VARDI

26 Mart 2023’te Filyos çayında cesedi bulunan 17 yaşındaki Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga (Dina)’nın Karabük’teki ölümünün ardından yabancı uyruklu siyah kız öğrencileri hedef alan çete iddiaları gündeme gelmişti. Çetenin siyah kız öğrencileri hedef alarak şantaj ve tehdit ile fuhuşa sürüklediği öne sürülmüştü.

İLGİLİ HABER:

Karabük Üniversitesi’nden HIV çıkışı | “Suç duyurusu yapacağız” | Önce Odatv’ye sonra kamuoyuna duyurdular…Güncel

ODATV’YE YALANLAMIŞLARDI

Karabük Üniversitesi Rektörlüğü Odatv’ye yaptığı açıklama sonrası bir kamuoyu duyurusu daha yayımlayarak okuldaki Türk ve Afrikalı öğrencilerin cinsel birliktelik yaşamaları sebebiyle HIV ve HPV pozitif vakalarında artış ve hastanelerde yoğunluk olduğu yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x